ANTİKA VE SANAT ESERLERİ MÜZAYEDESİ XIII

                                                       PDF KATALOG>>

7- 18 Nisan tarihleri arasında 19 Nisan müzayedesi eserlerine ev sahipliği yapıyor.
 

19 NİSAN 2015 MÜZAYEDESİNE SAYILI GÜNLER KALDI?
 
Çok sayıda eser arasından özenle seçilen 314 eserin sanat ve antika severlerin beğenisine sunulacağı müzayede 19 Nisan 2015 Pazar günü saat 14.00 te SwissOtel Ankara da gerçekleşecek. Müzayedeyi Muhsin Önder  yönetecek.
 

 
FİKRET MUALLA, BİR BOHEMİN PALETİNDEN YANSIMALAR
 
Olağanüstü nitelikte özgün yapıtları ve çalkantılı yaşamıyla tanınan, uluslar arası üne sahip Fikret Mualla nın Balık satıcıları konulu guvaj çalışması müzayedenin başyapıtları arasında. Tablonun arkasında, ressamın 1950 li yıllardan ölümüne kadar koruyucusu ve resimlerinin en önemli alıcısı olan Madame Anglés in Fransızca Bu guvaj eser Fikret Mualla ya aittir ibaresi, imzası ve 24.12.80 tarihi yer alıyor.
 

 
RESİM SANATININ İNCİLERİ
 
Müzayede geniş bir yelpazeden oluşan bir tablo koleksiyonu sanat severlerin beğenisine sunulacak. Klasik Türk resminin duayenlerinden İbrahim Safi nin Roma-Coliseum konulu bir eseri resim kalitesi dışında kataloge bir tablo olmasıyla da ayrı bir değer kazanıyor. 
 
Nuri İyem in Yörük kızı , Ali Halil in Vazoda pembe güller , Ali Avni Çelebi Balıkçı , Avni Arbaş ın soyut kompozisyonu; Şefik Bursalı Vazoda güller , Turgut Zaim in Beşik , ve Nuri Abaç ın Fantastik gemi adlı eserleri de müzayedenin diğer önemli eserleri arasında. 
 
Türk resim sanatının özgün imzalarından biri olan çok yönlü sanatçımız Mehmet Pesenin müzayedede yer alan tablolarında sanatçının el yazısıyla yazılmış kendi şiirlerinin yer alması da eserlere ayrı bir hoşluk katıyor.  Gelin konulu eseri  boyutu ve konusu ile Pesenin  önemli eserlerinden biri olarak öne çıkıyor.
 

 
ORYANTALİZM VE İSTANBUL
 
Müzayedede satışa sunulacak olan dünyaca ünlü oryantalist ressam  Hubert Sattlere ait Eyüp adlı oryantalist çalışma ise Avusturyalı bir koleksiyonerin koleksiyonundan geliyor. Ünlü sanatçının Türk müzayedelerinde ilk kez bir eseri satışa sunuluyor.
 

 
ZENGİN BİR OSMANLI VE ANTİKA KOLEKSİYONU
 
Osmanlı gümüşlerinin nadir bir örneği olan leğen-ibrik seti bu müzayedede yeni sahibi ile buluşacak. Osmanlı son döneminin en önemli bakır/gümüş işleme üstadlarından biri olan Ermeni Kalemkaryan ustanın Ermenice ve Osmanlıca damgasını taşıyan bu eserin koleksiyonerler arasında büyük rekabete neden olması bekleniyor. Osmanlı işleme sanatının nadide örneklerinden bindallılar, örtüler, seccadeler; mücevherler; Meissen, Von Schierholz, Dresden, Sevres, Limoges gibi Avrupanın en önemli firmalarına ait porselenler; mineli  objeler; Christofle firmasının farklı dönem tasarımları; Viyana-Bergmann damgalı bronzlar; Daum, lalique, Vals t. Lambert tasarımı camlar, opalinler de müzayedenin antika ayağını oluşturan diğer önemli parçalar. 
 
Yakın zamanda kaybettiğimiz Mürşide İçmelinin Kuklalar konulu kataloge bir gravürü, Hüseyin Yücenin peyzajları ve Hamiye Çolakoğlunun seramik panosu da müzayedede satışa sunulacak eserler arasında.
 

 
BURHAN DOĞANÇAYIN AİLE DOSTUNUN KOLEKSİYONUNDAN GELEN ÖZEL BİR SEÇKİ?
 
2013 yılında kaybettiğimiz dünyaca ünlü ressamımız Burhan Doğançayın Ankarada yaşadığı 1960 lı yıllarda yaptığı ve yakın bir dostunun koleksiyonundan gelen beş tablo ilk kez bu müzayede ile gün yüzüne çıkıyor. Sanatçının alışılagelmiş üç adet soyut kompozisyon eserinin dışında, Kızılay-sanatçının evinin terasından görünüm ve Hamamönünden görünüm adlı iki adet suluboya peyzaj  çalışması da müzayedenin sürpriz parçaları arasında. Koleksiyonda ayrıca sanatçının babası, ressamAdil Doğançaya ait bir deniz peyzajı da mevcut.
 
ÖZEL TASARIM HEREND PORSELENLERİ
 
Tüm dünyada Porselenin kraliçesi olarak bilinen Herend porselenlerinin en aykırı formlu parçaları da bu müzayedede. Gül ve fiyonk aplikeleri ile zenginleştirilmiş porselen bir sepet, midye formlu büyük bir centerpiece ve 50 cm?lik büyük vazolar bu Herend porselen grubunun ilk öne çıkan örnekleri içinde. Farklı form ve desen özelliklerine sahip vazolar, şişeler, kahve/çay takımları ve biblolar da Herend sevdalıların beğenisine sunulacak.