İSMAİL ACAR (d.1971)

İSMAİL  ACAR (d.1971)
Gül, tuval üzeri yağlıboya, imzalı, 2004 tarihli.
71 x 110 cm

1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümüne giren İsmail Acar, 1992 yılında Prof. Ergin İnan atölyesinden birincilikle mezun oldu. 1993 yılında Teknoloji ve Sanat master tezini verdi. 1994 yılında, New York’ta David Salle ile çalıştı.

Sanatçı,  ‘Türk gibi resim yapacağım’ diye başladığı sanat hayatında Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının kültür ve mimari mirasını tuvallerine taşıdı. Zaman, tarih ve coğrafya üçgeninde; Kaftanlar, Üç İstanbul, Ayasofya, Nar, Gül, Hat, Kaligrafi, Milli Mücadele Kadınları, Sultan Portreleri, Bizans, Anadolu’nun Tanrıları ve Kralları gibi konuları resimlerinde işledi. 2000 yılında Antalya kaş limanında dünyanın en büyük açık hava duvar resim uygulamasını gerçekleştiren İsmail Acar’ın, ‘Temiz Doğa Temiz Dünya’ adlı bu eseri 350 m. uzunluğunda 5 km alandan izlenebilen bir büyüklüktedir. Ülkemizde olduğu kadar Tokyo’dan Venedik’e  dünyanın  pek çok önemli merkezinde sergiler düzenleyen sanatçının eserleri Avrupa ülkelerinin tamamında, ABD- Kanada, Meksika, Arap Yarımadası’nın tamamında, Rusya, Moldovya, Ukrayna ve tüm Türk Cumhuriyetleri’nde, Çin, Tayvan, Kore, ve Japonya’da müze ve  galerilerde yer almaktadır. Sanatçının ayrıca  Jack Nickholson ‘dan  Kevin Costner’a George Bush’a pek çok ünlü simanın koleksiyonunda eserleri  bulunmaktadır. İsmail Acar; 2001 yılından itibaren gerçekleştirdiği tüm sergilerde, sergi gelirinin bir kısmını sosyal yardım amaçlı  çalışan vakıf - dernek ve kuruluşlara bağışlamaktadır.

2004 ve 2005 yıllarında, Türkiye’de ‘Yılın Sanatçısı’ seçilen İsmail Acar’ın aldığı uluslararası ödüller arasında , 2007 ve 2009 Floransa bienallerinde birincilik ödülü, 2009 Chianciano Bienali birincilik ödülü ve 2008 Uluslararası Moskova Sanat Fuarı ödülü sayılabilir.